Újabb napenergia-termelési rekord Magyarországon
Újabb történelmi csúcsot ért el a magyarországi napenergia-termelés 2025. június 25-én – közölte az Energiaügyi Minisztérium.
Újabb történelmi csúcsot ért el a magyarországi napenergia-termelés 2025. június 25-én – közölte az Energiaügyi Minisztérium. Ezen a napon az ipari méretű naperőművek 3979 megawattos teljesítményt értek el a délelőtti órákban, amely túlszárnyalta a korábbi, márciusi rekordot. A háztartási méretű és saját felhasználású (SCTE) rendszerekkel együtt a napelemes termelés összesített teljesítménye 6245 megawattra emelkedett, ami szintén új mérföldkőnek számít. Az eddigi csúcsot mindössze két héttel korábban, június 13-án regisztrálták, akkor 6200 megawattot mértek.
Érdekesség, hogy június 13-án, pénteken dél körül az ipari naperőművek önállóan is fedezni tudták az ország teljes villamosenergia-igényét. Bár a június 25-i rekord idején a napenergia részaránya némileg alacsonyabb volt, a csúcsidőszakokban így is a bruttó rendszerterhelés több mint 82%-át adta. A fogyasztás oldalán is kiugró értékekre lehet számítani: a kánikula és a fokozott hűtési igény miatt a következő napokban akár a történelmi fogyasztási rekord is megdőlhet, ami az esti órákban extrém árampiaci árakat okozhat. A napenergia egyre nagyobb mértékű térnyerése miatt várható, hogy a nyári hónapokban szinte heti rendszerességgel születnek majd új termelési rekordok. 2024-ben Magyarország áramtermelésének már mintegy 25%-át fedezte napenergia, ami nemzetközi összehasonlításban is figyelemre méltó arány. A növekedés üteme továbbra is dinamikus: 2025-ben várhatóan ismét több mint 1 gigawattal bővül a beépített fotovoltaikus kapacitás, immár negyedik éve folyamatosan. A Nemzeti Energia- és Klímaterv szerint 2030-ra az ország elérheti a 12 gigawattnyi beépített napelemes teljesítményt – jelenleg ez az érték körülbelül 8 gigawatt.
A zöldenergia előretörése azonban egyre sürgetőbbé teszi a rugalmas energiatárolási megoldások fejlesztését. Fontos lépés ezen a téren, hogy Szolnokon nemrég üzembe helyezték hazánk legnagyobb hálózatra kapcsolt energiatárolóját: a 20 megawattos teljesítményű és 60 megawattóra kapacitású létesítmény révén immár összesen 114 megawatt tárolókapacitás áll rendelkezésre az országban. A villamosenergia-rendszer kiegyensúlyozásának kulcsa a modern energiatároló rendszerek kiépítése, amelyek nélkülözhetetlenek a megújuló energiaforrások hatékony integrálásához. Az energiatárolás lehetővé teszi, hogy a nappali túltermelés ne vesszen kárba, hanem a legnagyobb fogyasztású időszakokban kerüljön vissza a hálózatba, ezzel stabilabbá, kiszámíthatóbbá és gazdaságosabbá téve az áramellátást.
Hamarosan új támogatási lehetőség is nyílik mikro-, kis-, közép és nagyvállalatoknak: a Jedlik Ányos Energetikai Program célzottan segíti az energiatároló rendszerek telepítését és fejlesztését. A 8G Energy szakértő csapata készséggel támogatja mindazokat, akik szeretnék kihasználni ezt a pályázati lehetőséget, és lépni egy nagyot az energiafüggetlenség felé. Legyen Ön is részese a zöld energiaváltásnak – a 8G Energy segít megtervezni és megvalósítani a jövő energiatároló megoldásait!
Amennyiben érdeklődne energiatárolási lehetőségek felől, vagy érdekelné a hamarosan pályázható Jedlik Ányos Energetikai Program, akkor keressen minket bizalommal a b2b@8genergy.hu e-mail címen, szakértő kollégáink állnak szíves rendelkezésére!
További hírek

Magyarország az energiafüggetlenség felé
2025 áprilisában Magyarország történelmi mérföldkőhöz érkezett az energiaszektorban: mindössze 9,9%-os volt az importált villamosenergia aránya a bruttó fogyasztásban, ami 2012 eleje óta a legalacsonyabb érték.

European Grids Package - az Európai Bizottság új szakpolitikai csomagja
Az Európai Bizottság „European Grids Package” néven új szakpolitikai és jogalkotási csomagot készített elő 2025. májusában, melyről még jelenleg is folyik a nyilvános konzultáció az Európai Unió hivatalos oldalán.

Napelem üzemeltetés – A jövő energiája nemcsak telepítve, hanem gondozva is!
A megújuló energiaforrások jelentősége napjainkban már nem kérdés – a fenntarthatóság, az energiafüggetlenség és a környezettudatosság zászlóvivői között kiemelt szerepet kapnak a napelemes rendszerek.

Kibervédelem a megújuló energia rendszerekben – új kihívások és a 8G Energy szakmai válaszai
A megújuló energiaforrások térnyerésével és az energiatárolók szerepének növekedésével a villamosenergia-rendszerek új típusú kihívásokkal néznek szembe – ezek közül az egyik legkritikusabb a kiberbiztonság.

Jedlik Ányos Energetikai Programot indít az Energiaügyi Minisztérium
Lantos Csaba energiaügyi miniszter 2025. márciusában bejelentette a Jedlik Ányos Energetikai Programot, amelyen belül összesen 440 milliárd forint keretösszegben, 10 területet érintő pályázatot tervez kiírni vállalati fejlesztésekre...