Döntött a kormány: új megújuló energiás bevételkompenzáció jön
A kormány villamosenergia-tárolói bevételkompenzációs támogatási rendszert hoz létre, amelyet a megújulós termelők vehetnek igénybe.
A most megjelent rendelet alapján még sok a bizonytalanság, hogy kik is örülhetnek a támogatásoknak.
A Magyar Közlönyben hétfőn megjelent rendelet értelmében az ukrajnai háború jelentette veszélyhelyzet ideje alatt egy új támogatási rendszert hoz létre a kormány. Ezen belül meghatározott területeken, például a megújuló energiaforrásból és a hulladékból nyert energiával termelt villamos energia elősegítésének szabályait, valamint a prémium típusú támogatási rendszer finanszírozásának módját kell alkalmazni.
A rendelet meghatározza a villamosenergia-tárolói bevételkompenzációs támogatási rendszert. Ezen belül az üzemeltetőknek szerződést kell kötniük az átviteli rendszerirányítóval, és a támogatás mértékét a támogatott villamosenergia-tároló által a pályázati eljárásban igényelt nettó bevétel és a referencia nettó bevétel különbsége alapján határozzák meg.
A szabályozás szerint a villamosenergia-tároló az a villamos energia fizikai vagy kémiai technológiával történő tárolására szolgáló berendezés vagy létesítmény, amely a közcélú hálózatról vételezett vagy azonos csatlakozási ponton csatlakozó erőmű által megtermelt villamos energiát átalakítja, eltárolja és annak műszaki veszteséggel csökkentett részét a villamosenergia-rendszerbe betáplálja, vagy – függetlenül attól, hogy van-e betáplálásra lehetősége – a csatlakozási pont mögötti felhasználásra rendelkezésre bocsátja.
A rendelet részletezi a villamosenergia-tárolói bevételkompenzációs támogatás elszámolási és pénzügyi rendszerét. A támogatás összegét az átviteli rendszerirányító határozza meg, és a mérlegkörfelelősnek kell fizetnie.
Az energiapolitikáért felelős miniszter és a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal jogosultak a részletes szabályok meghatározására, ideértve a támogatás mértékét és elszámolását is. Így tehát a kormány még adós azzal a részlettel, hogy mennyi pénzhez is juthatnak az energiatárolók üzemeltetői.
A rendelet részletezi az adatszolgáltatási kötelezettségeket, a számviteli szabályokat és más részletszabályokat a villamosenergia-tárolók bevételkompenzációs támogatásával kapcsolatban.
A rendelet a kihirdetését követő napon, azaz augusztus 15-én lép hatályba. A célja a villamos energia területén a veszélyhelyzet idején történő hatékonyabb alkalmazás és szabályozás biztosítása.
Forrás: Portfolio
További hírek

Jedlik Ányos Energetikai Programot indít az Energiaügyi Minisztérium
Lantos Csaba energiaügyi miniszter 2025. márciusában bejelentette a Jedlik Ányos Energetikai Programot, amelyen belül összesen 440 milliárd forint keretösszegben, 10 területet érintő pályázatot tervez kiírni vállalati fejlesztésekre...

Megfizethető Energiáról szóló Akcióterv – Európai Bizottság közleménye
2025. február 26-án az Európai Bizottság bejelentette a Megfizethető Energiáról szóló Akciótervét, amely nyolc fő intézkedési terület mentén csökkentené az energiaköltségeket, gyorsítaná a megújulók terjedését, és erősítené az ellátásbiztonságot.

„A megújulóenergia-termelés jövőjéről szélesebb perspektívában gondolkodjunk”
A Magyar Megújuló Energia Szövetség (MMESZ), melynek elnökhelyettese Fehér Róbert, a 8G Energy Zrt. vezérigazgatója, legutóbbi közleménye, valamint a szervezet honlapján elérhető célkitűzések szerint fontos...

Módosította a kormány a KÁT rendszerek árazását
Felfüggesztésre került a Kötelező Átvételi Rendszer (KÁT) inflációkövető árazása, mely a 2025.01.31-én éjjel megjelent kormányrendeletben (7/2025. (I. 31.)), valamint az Energiaügyi Minisztérium közleményében került megfogalmazásra.

Újabb áramfogyasztási rekord Magyarországon
Korábban beszámoltunk már arról, hogy Magyarországon sorra dőlnek meg az áramfogyasztási rekordok, legutóbb 2024 novemberében írtunk a témáról