Olyan dolog történhet a napelemeknél, amire már régóta nem volt példa

A telepítési számok alapján már most látszik, hogy 2023 brutális rekorddöntést hoz a magyarországi naperőmű-kapacitás bővülésében.

Az elmúlt években megszokottakkal szemben a növekedésből a háztartási méretű napelemes rendszerek (HMKE-k) hasonló súllyal veszik ki a részüket, mint a nagy napelemparkok. A HMKE-szegmens kiemelkedő teljesítménye mögött elsősorban egyszeri hatások állnak, és nagyrészt annak a következménye, hogy a kereslet 2022-ben két szökőár-szerű hullámban korábban nem látott magasságokat ért el a rezsiemelés és a betáplálási stop bejelentésének hatására. az idei év.

Rekord bővülés 2023-ban

Amint arról az Energiaügyi Minisztérium közlése nyomán már beszámoltunk, augusztusban tovább nőtt a hazai naperőmű-kapacitás, a részletes statisztikából pedig az is kiderül, hogy a növekedés ezúttal is elsősorban a háztartási méretű napelemes rendszerek (HMKE) szegmensének volt köszönhető.

A hónap folyamán a fotovoltaikus erőművek magyarországi beépített teljesítőképessége 88 MW-tal megközelítőleg 5205 MW-ra emelkedett.

Ahogyan arra korábban több cikkben mi is és közleményében most a szaktárca is felhívta a figyelmet, a 2023 eddig eltelt 8 hónapja során regisztrált, összeséségben 1187 MW-os növekedés

MÁR NAGYOBB, MINT AZ EDDIGI ÉVES REKORDOT TARTÓ 2022-ES ÉVBEN ELÉRT 1063 MW-OS BŐVÜLÉS.

A növekedés üteme azonban az utóbbi hónapokban lassabbra váltott, ami - az előzmények ismeretében némileg váratlanul - főleg az ipari méretű (50 kW feletti) naperőművek alacsonyabb telepítési értékeivel magyarázható.

Az elmúlt hónapban (augusztus 1. és szeptember 1. között) a napelemparkok beépített teljesítőképessége mindösszesen 2 MW-tal nőtt, míg a HMKE szegmensé 86 MW-tal. De már a korábban is megfigyelhető volt, hogy a háztartási méretű naperőművek piaca kapacitásbővülés tekintetében felülteljesíti az ipari méretű naperőművekét: júliusban a HMKE-kapacitás 17 MW-tal, a napelemparkok beépített teljesítőképessége pedig csupán 10 MW-tal nőtt, miután júniusban még 73 MW, illetve 109 MW volt a növekmény.

Ennek, illetve a korábbi hónapok teljesítményének eredményeképpen az idei közel 1200 MW-os összesített fotovoltaikus kapacitásbővülésből a két szegmens megközelítőleg egyenlő arányban veszi ki a részét. A HMKE-kapacitás az idei év első 8 hónapjában összesen mintegy 588 MW-tal nőtt, míg a napelemparkok esetében 599 MW-os bővülésről beszélhetünk. Ez szintén rendhagyóvá teszi az idei rekordévet, miután az elmúlt években az ipari méretű naperőművek beépített teljesítőképessége évente jellemzően jóval nagyobb mértékben bővült, mint a HMKE-kapacitás.

 

6 éve nem volt ilyen

A háztartási napelemes kapacitás eddigi legnagyobb éves bővülése 407 MW volt (2021-ből), míg a napelemparkok beépített teljesítőképessége 696 MW-tal nőtt az ilyen szempontból eddigi legerősebb évben (2022-ben). A HMKE-szegmens idei teljesítménye tehát az elmúlt éveket figyelembe véve sokkal kiemelkedőbbnek tűnik, mint a nagy naperőműveké, így jelen állás szerint arra is van esély, hogy hosszú idő után

2023-BAN ISMÉT LEGALÁBB AKKORA ÚJ KAPACITÁS TELEPÜL A HÁZTETŐKÖN, MINT NAPELEMPARK-PROJEKTEK KERETÉBEN.

Erre legutóbb 2017-ben volt példa, amikor a HMKE-kapacitás 76 MW-tal (240 MW-ra) nőtt az év folyamán, míg az 50 kW feletti kategóriában nem egészen 54 MW-tal (109 MW-ra) bővült a beépített teljesítőképesség. Az ezt megelőző években, a magyar fotovoltaikus piac kezdeti szakaszában a HMKE-szegmens rendre felülteljesítette a napelemparkokét, igaz, ehhez az utóbbi időszakban megszokottaknál jóval alacsonyabb éves növekedési számok is elegendőek voltak.

Mi hajtja a bővülést?

A HMKE-kapacitás idei kimagasló üzemű bővülése nagyrészt a tavalyi évben két hullámban beadott rengeteg igénybejelentésnek köszönhető. 2022-ben előbb az átlagfogyasztás feletti részre vonatkozó lakossági energiaárak megemeléséről szóló júliusi kormányzati bejelentés, majd a betáplálási moratórium november elsejei bevezetéséről szóló tájékoztató hatására több 10 ezer, becslések szerint akár 100 ezre nagyságrendű új HMKE-igény érkezhetett be a szolgáltatókhoz.

Miután a moratórium életbe lépése után a telepítő cégek és az elosztók jelzései szerint alaposan visszaesett a háztartási méretű napelemes rendszerek iránti kereslet (amit a hírek szerint az elmúlt napokban egy szokatlan megugrás követhetett Lantos Csaba energiaügyi miniszternek az éves szaldó maradásáról szóló bejelentését megelőzően), így feltehetően továbbra is nagyrészt a tavaly benyújtott igények hajtják a HMKE-kapacitás bővülését (amelyek feldolgozása értesüléseink szerint a közelmúltig nem történt meg teljes egészében).

Hogy a 2022-es igények meddig biztosíthatnak még muníciót a kapacitás bővülésének, azt most még nem lehet tudni, de más, az éves szaldó elszámolást már kivezetett országok tapasztalatai alapjá

EZEK KIPÖRGÉSE UTÁN NEM LENNE MEGLEPŐ, HA JELENTŐSEN VISSZAESNE A NÖVEKEDÉS ÜTEME,

legalábbis átmenetileg, és 2023 telepítési rekordja sokáig megdönthetetlen maradna.

A nagy napelemparkok esetében jelenleg biztosabbnak tűnik a további bővülés, és a következő bő 5 évben megközelítőleg 6000 MW-tal emelkedhet az összesített beépített teljesítőképesség, de a második hálózati csatlakozási kapacitás közzétételi eljárás újbóli elhalasztása nem javítja a befektetői környezetet.

A kormány stratégiai célja, hogy 2030-ig 12 000 MW-ra növekedjen a magyarországi naperőmű-kapacitás. A kabinet az elmúlt hónapokban vizsgálta felül és módosította fel a Nemzeti Energia- és Klímaterv (NEKT) eredeti, 2020-as változatában még 6500 MW-ban meghatározott célszámot, ugyanakkor a HMKE-kre vonatkozóan nem jelölt ki új elérendő értéket, bár az eredeti verzióban rögzített cél, miszerint 2030-ban legalább 200 ezer háztartás rendelkezzen átlagosan 4 kW teljesítményű tetőre telepített napelemes rendszerrel, már lényegében megvalósult.

Forrás: Portfolio

 

2023.09.20

További hírek

Jedlik Ányos Energetikai Programot indít az Energiaügyi Minisztérium
2025.03.21

Jedlik Ányos Energetikai Programot indít az Energiaügyi Minisztérium

Lantos Csaba energiaügyi miniszter 2025. márciusában bejelentette a Jedlik Ányos Energetikai Programot, amelyen belül összesen 440 milliárd forint keretösszegben, 10 területet érintő pályázatot tervez kiírni vállalati fejlesztésekre...

Megfizethető Energiáról szóló Akcióterv – Európai Bizottság közleménye
2025.03.07

Megfizethető Energiáról szóló Akcióterv – Európai Bizottság közleménye

2025. február 26-án az Európai Bizottság bejelentette a Megfizethető Energiáról szóló Akciótervét, amely nyolc fő intézkedési terület mentén csökkentené az energiaköltségeket, gyorsítaná a megújulók terjedését, és erősítené az ellátásbiztonságot.

„A megújulóenergia-termelés jövőjéről szélesebb perspektívában gondolkodjunk”
2025.02.21

„A megújulóenergia-termelés jövőjéről szélesebb perspektívában gondolkodjunk”

A Magyar Megújuló Energia Szövetség (MMESZ), melynek elnökhelyettese Fehér Róbert, a 8G Energy Zrt. vezérigazgatója, legutóbbi közleménye, valamint a szervezet honlapján elérhető célkitűzések szerint fontos...

Módosította a kormány a KÁT rendszerek árazását
2025.02.07

Módosította a kormány a KÁT rendszerek árazását

Felfüggesztésre került a Kötelező Átvételi Rendszer (KÁT) inflációkövető árazása, mely a 2025.01.31-én éjjel megjelent kormányrendeletben (7/2025. (I. 31.)), valamint az Energiaügyi Minisztérium közleményében került megfogalmazásra.

Újabb áramfogyasztási rekord Magyarországon
2025.01.31

Újabb áramfogyasztási rekord Magyarországon

Korábban beszámoltunk már arról, hogy Magyarországon sorra dőlnek meg az áramfogyasztási rekordok, legutóbb 2024 novemberében írtunk a témáról

Kérjen ingyenes ajánlatot!
Ajánlatkérés