Fontos napelemes lépésre készül a kormány - új keretmegállapodás készül
A kormány a Nemzetközi Napenergia Szövetség (International Solar Alliance, ISA) megalakításáról szóló keretmegállapodás kormányrendelet formájában történő kihirdetésére készül.
Az India által életre hívott szövetség célja, hogy összehangolja a napenergia felhasználását és fejlesztését az országok között, és csökkentse a finanszírozási és technológiai korlátokat, amelyek még mindig gátolják a napenergia terjedését a világban. Egy globális 1000 milliárdos finanszírozási programban lehet így érintett Magyarország.
Egy most közzétett rendelettervezet szerint Magyarország is csatlakozhat a Nemzetközi Napenergia Szövetséghez. Mint a szövegből kiderül, az ISA megalakításának hátterében az a közös elkötelezettség húzódik meg, hogy napenergiával elérhetővé váljon az energiaközösségek és fejlődő országok számára is.
AZ ISA TERVEI SZERINT TÖBB MINT 1000 MILLIÁRD DOLLÁR BERUHÁZÁST SZERETNÉNEK MOZGÓSÍTANI 2030-IG, HOGY MEGTEREMTSÉK A MEGÚJULÓ ENERGIAFORRÁSOKHOZ SZÜKSÉGES TECHNOLÓGIÁKAT ÉS LEHETŐSÉGEKET.
A szervezet az alapítódokumentuma szerint ösztönzi a tagországok közötti együttműködést, a tudás és technológia megosztását, valamint a napenergia-források jobb kiaknázását. A szövetség célja, hogy összehangolja a napenergia felhasználását és fejlesztését az országok között, és csökkentse a finanszírozási és technológiai korlátokat, amelyek még mindig gátolják a napenergia terjedését a világban.
Az ISA vezérigazgatója, akit a Közgyűlés választ majd meg, felel majd a szövetség napi működéséért és a tagországok közötti koordinációért. A szövetség tagjai között szerepelnek az Egyesült Nemzetek tagállamai, valamint olyan partnerszervezetek, amelyek támogatni tudják az ISA célkitűzéseit.
A szervezet székhelye Indiában lesz, ahol együttműködnek majd a napenergiával kapcsolatos kutatásokban és fejlesztésekben. Az indiai kormány kiemelkedő szerepet játszott az ISA megalapításában 27 millió dolláros hozzájárulással, amely a szövetség törzsalapjának létrehozását, az infrastruktúra kiépítését és a következő 5 éves időszakban előforduló rendszeres kiadások fedezését szolgálja.
További hírek
Nincs alternatívája a megújuló energiára való átállásának
A 8G ENERGY stratégiai vezérigazgató-helyettese, Tótth András adott interjút a CONCORDE MB PARTNERS által kiadott Cégérték 2024. őszi számában.
Felülvizsgált Nemzeti Energia- és Klímaterv
Az Energiaügyi Minisztérium 2024 októberi közleménye szerint benyújtásra került Magyarország felülvizsgált Nemzeti Energia- és Klímaterve (NEKT), melyet 2030-ig szeretne teljesíteni Magyarország Kormánya.
Helyben termelő és hibrid erőművek
A helyben, elsősorban saját célra termelő naperőművek megawattóránként akár 60 eurós árelőnyt is képesek biztosítani a piaci áramvásárláshoz képest: vagyis a felhasználók így jókora költségmegtakarítást érhetnek el a hálózati beszerzéshez viszonyítva.
ESG-törvény részletszabályai
Az ESG-törvény részletszabályairól tartott előadást Molnár Csaba Gábor, a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságának ESG vezetője a „Sustainable World 2024” nevű Portfolio konferencia délelőtti előadásai során.
Módosul az EU Tetőtéri Napelem Szabvány
Korábban már beszámoltunk róla, hogy fontos változásokat tervez bevezetni az Európai Bizottság a tetőtéri napelemek terén...