Elképesztő rekord dől meg idén a magyarországi naperőműveknél
November elejére 5500 MW fölé ugrott a magyarországi naperőművek beépített kapacitása...
November elejére 5500 MW fölé ugrott a magyarországi naperőművek beépített kapacitása – derült ki a MAVIR friss adataiból. Ez azt jelenti, hogy idén az első tíz hónapban együttesen már közel 1500 MW-tal nőtt a kapacitás, „így szinte teljes bizonyossággal több mint másfélszeresen múlja majd felül a tavalyi rekordévben elért gyarapodást” – emelte ki az Energiaügyi Minisztérium a csütörtöki Facebook-posztjában.
A mostanra elért 5500 MW-on belül az ipari naperőművek kapacitása közel 3300 MW, a háztartási méretű napelemes rendszereké pedig több mint 2200 MW, és a 2030-ra tervezett 200 ezer háztartási erőmű helyett már most 245 ezer darab üzemel.
A további kapacitásnövekedést két közelgő pályázat is segíti majd:
• A lakossági szegmens számára jövő januárban indul a naperőművek és energiatárolók együttes pályázata 75 milliárdos keretösszeggel, amelynek nyomán bruttó elszámolásban lehet majd csatlakozni.
• Az ipari szegmens számára pedig szintén januárban jön egy energiatároló telepítési pályázat, amely a hálózati rugalmasságot fokozza és a 62 milliárd forintos pályázati keretből beruházási támogatást és bevételkompenzációt lehet elnyerni.
A tárca azt hangsúlyozza: mivel már 5500 MW fölé ugrott a naperőművek együttes beépített kapacitása, így
EGYRE KÖZELEBB VAN AZ A CÉL, AMIT A 2020-AS ENERGIASTRATÉGIÁBAN MÉG 2030-RA TŰZÖTT KI MAGA ELÉ AZ ORSZÁG.
Azóta azonban annyira dinamikusan nőtt a telepítési pálya, hogy a nemrég frissített Nemzeti Energia és Klíma Tervben 2030-ra már 12 GW-os célérték szerepel. Ez úgy jöhet össze, hogy a jelenlegi 5500 MW-nyi telepítésen felül:
• További mintegy 3300 MW-nyi ipari naperőművi kapacitás telepítése van „csőben” 2026-ig, amely projektek még az első közzétételi eljárás előtt kaptak hálózati csatlakozási engedélyt
• Nemrég zárult le az első közzétételi eljárás, amelyben jelentős lemorzsolódás után 1588 MW ipari méretű erőmű kapott csatlakozási lehetőséget 2027-2028-as dátumokkal, illetve további 287 MW kereskedelmi energiatároló.
• A napokban november 30-ra halasztotta a kormány a második közzétételi kör meghirdetésének határidejét (a 2024-es csatlakozási díjakról szóló rendelettel együtt), amelyben 2028 utáni csatlakozási dátumokat kapnak majd a beruházók.
• Mindezeken felül még durván 1000 MW háztartási méretű kiserőmű hálózati csatlakozása várható, amely lakossági projektek vagy a tavaly októberi hálózati csatlakozási stop elindulása előtti rohamban jelentkeztek, vagy a most szeptember 7-i szaldós-bruttós bejelentés előtt (összesen a két csoport száma mintegy 100 ezer projekt lehet).
A fentiekből jól látszik, hogy a közel 12 GW beépített kapacitás már 2028 körülre összejöhet Magyarországon, és ezt növelné tovább a második közzétételi körben jelentkező beruházások kapacitása. Így mostanában már 12 GW feletti, inkább 13-14 GW várható beépített kapacitásról beszélnek 2030-ra a naperőművi szakmában.
További hírek
Meghökkentő áramárak Magyarországon
A kedvezőtlen időjárás, a hűvös hőmérséklet okozta megnövekedett áramkereslet és a korlátozott áramkínálat miatt ismét rekord magasra növekedett Európa szerte, de legfőképp Magyarországon az áramár.
Szigorodhat az EKR törvény
Szigorodhat a 2015. évi LVII. törvény az energiahatékonyságról egy társadalmi egyeztetésre kiadott törvénytervezet alapján.
ÜHG kibocsátás csökkenés az EU-ban
2023-ban 8,3%-os üvegházhatású gázkibocsátás csökkenést teljesített az Európai Unió, melyet a 2024.10.30-án kiadott EU klímajelentésben tettek közzé.
Nincs alternatívája a megújuló energiára való átállásának
A 8G ENERGY stratégiai vezérigazgató-helyettese, Tótth András adott interjút a CONCORDE MB PARTNERS által kiadott Cégérték 2024. őszi számában.
Felülvizsgált Nemzeti Energia- és Klímaterv
Az Energiaügyi Minisztérium 2024 októberi közleménye szerint benyújtásra került Magyarország felülvizsgált Nemzeti Energia- és Klímaterve (NEKT), melyet 2030-ig szeretne teljesíteni Magyarország Kormánya.