Ötszörözné a szélenergia kapacitásait az MVM, öt geotermia koncessziót nyert már el idén a cégcsoport

A naperőmű kapacitásait több, mint duplázná 2030-ig az MVM Magyarországon, a szélerőmű kapacitásait ötszörözné, és idén már öt geotermikus koncessziót is elnyert a cégcsoport...

A naperőmű kapacitásait több, mint duplázná 2030-ig az MVM Magyarországon, a szélerőmű kapacitásait ötszörözné, és idén már öt geotermikus koncessziót is elnyert a cégcsoport, amelyből legalább egy projektet meg is valósítanának – többek között ezeket mondta el egy mai konferencián Mátrai Károly.

Az MVM vezérigazgatója a legnagyobb napelemes szakmai szervezet, a Magyar Napelem, Napkollektor Szövetség rendezvényén adott elő az Energiaügyi Minisztérium helyettes államtitkárának napelemes bejelentése után, és a cégcsoport megújuló energia termelési kapacitásainak bővítésével kapcsolatos beruházási terveiről beszélt. Többek között az alábbiakat emelte ki:

  • Bár a trendek egyértelműen a fosszilis energiahordozókba történő beruházások csökkenését mutatják, a gáz alapú termelés azonban továbbra is fontos eleme lesz az MVM tevékenységének, várhatóan még hangsúlyosabb is lesz ezen a területen a befektetés. Itt Mátrai arra a három kombinált ciklusú rugalmas gázerőmű (CCGT) építésre célozhatott, amelyeknek a tendereztetése jelenleg is zajlik, és jövőre várható tenderbontás. Amint megírtuk: a friss miniszteri jelzés afelé mutat, hogy a vezérigazgató májusi Portfolio-interjújában jelzetthez képest lehet némi csúszás a CCGT-t rendszerbe állításában (elhúzódhatnak 2027 végéig, 2028 elejéig is).
  • Az MVM termelési portfóliójával kapcsolatban Mátrai kiemelte: a magyar villamosenergia-fogyasztásnak a 44 százalékát termeli a csoport, ez a 45 TWh-s összfogyasztáson belül 20 TWh-t jelent, míg az importarány 30 százalék.
  • Az MVM 2 GW-os magyar megújuló portfóliót szeretne felépíteni 2030-ig bezárólag, ebből 800 MW van meg jelenleg a napenergia-termelésnek köszönhetően. Ezen belül a szélenergia területén is vannak beruházási tervek: itt jelenleg 23 MW a kapacitás, amit 100 MW-ra bővítenének 2030-ig. Emellett biomassza kapacitás kiépítése is a tervek között van, továbbá a geotermia területén is terjeszkednének.
  • A geotermia kapcsán az MVM-vezér elárulta, hogy
    ÖT TERÜLETEN NYERTEK IDÉN KONCESSZIÓS LEHETŐSÉGET, ÉS LEGALÁBB EGY KIS ERŐMŰVET TERVEZNEK FELÉPÍTENI.
    Ezzel az is a céljuk, hogy "igazolni tudjuk, hogy Izland után tényleg Magyarország a második leginkább geotermiára ítéltetett ország".
  • Paksi Atomerőmű kapcsán jelezte: az a cél, hogy 2057-ig működjön az erőmű utolsó blokkja. Szavai szerint erre jó esély van, a friss vizsgálatok alapján ugyanis az "erőmű lelke", a reaktortartály jó állapotban van.
  • Energiatárolás: 250 MW tárolókapacitás kiépítését tervezi az MVM 2030-ig bezárólag.

A konferencián Batta Gergő, a MAVIR operatív vezérigazgató-helyettese is tartott előadást a napenergia termelést érintő rendszer szintű kérdésekről: a szakember többek között a kapacitások alakulásával kapcsolatban elmondta, hogy jelentős csatlakozási igény van jelenleg a rendszerben - a KÁT-rendszerben lévők tekintetében nagyrészt már megépültek azok az engedélyek, amik kiadásra kerültek, a továbbiakban még 211 MW belépő kapacitással számolnak innen, de a METÁR-ban is van valamennyi érkező kapacitás még.

A szakember azt is elmondta, hogy a villamosenergia-rendszer fejlesztése során hálózati szempontól Kelet-Magyarországon nagyon jelentős fejlesztés elé néz a MAVIR. Ezen felül a nagykereskedelmi áramárak alakulásával kapcsolatban felhívta a figyelmet arra: idén több olyan óra volt, ami nullás vagy negatív árat hozott, mint az elmúlt 10 évben összesen. Batta már nyáron is felhívta a figyelmet a negatív árak jelentette komoly megtérülési kockázatokra.

Szavai szerint ez az alacsony, vagy negatív árkörnyezet a fogyasztóknak, akiknek rövid távú piacon kell fedezniük a pozíciójuk egy részét, jó üzlet, azonban a termelők számára, akik az eladási oldalon vannak, egészen más a helyzet: negatív áron eladni a villamos energiát érthető módon nem kedvező.

Forrás: https://www.portfolio.hu/gazdasag/20231201/otszorozne-a-szelenergia-kapacitasait-az-mvm-ot-geotermia-koncessziot-nyert-mar-el-iden-a-cegcsoport-655137

 

2023.12.04

További hírek

Jedlik Ányos Energetikai Programot indít az Energiaügyi Minisztérium
2025.03.21

Jedlik Ányos Energetikai Programot indít az Energiaügyi Minisztérium

Lantos Csaba energiaügyi miniszter 2025. márciusában bejelentette a Jedlik Ányos Energetikai Programot, amelyen belül összesen 440 milliárd forint keretösszegben, 10 területet érintő pályázatot tervez kiírni vállalati fejlesztésekre...

Megfizethető Energiáról szóló Akcióterv – Európai Bizottság közleménye
2025.03.07

Megfizethető Energiáról szóló Akcióterv – Európai Bizottság közleménye

2025. február 26-án az Európai Bizottság bejelentette a Megfizethető Energiáról szóló Akciótervét, amely nyolc fő intézkedési terület mentén csökkentené az energiaköltségeket, gyorsítaná a megújulók terjedését, és erősítené az ellátásbiztonságot.

„A megújulóenergia-termelés jövőjéről szélesebb perspektívában gondolkodjunk”
2025.02.21

„A megújulóenergia-termelés jövőjéről szélesebb perspektívában gondolkodjunk”

A Magyar Megújuló Energia Szövetség (MMESZ), melynek elnökhelyettese Fehér Róbert, a 8G Energy Zrt. vezérigazgatója, legutóbbi közleménye, valamint a szervezet honlapján elérhető célkitűzések szerint fontos...

Módosította a kormány a KÁT rendszerek árazását
2025.02.07

Módosította a kormány a KÁT rendszerek árazását

Felfüggesztésre került a Kötelező Átvételi Rendszer (KÁT) inflációkövető árazása, mely a 2025.01.31-én éjjel megjelent kormányrendeletben (7/2025. (I. 31.)), valamint az Energiaügyi Minisztérium közleményében került megfogalmazásra.

Újabb áramfogyasztási rekord Magyarországon
2025.01.31

Újabb áramfogyasztási rekord Magyarországon

Korábban beszámoltunk már arról, hogy Magyarországon sorra dőlnek meg az áramfogyasztási rekordok, legutóbb 2024 novemberében írtunk a témáról

Kérjen ingyenes ajánlatot!
Ajánlatkérés