Bejelentette a kormány: megváltoztatják a lakossági napelemes pályázat fontos szabályait
Megemeli a kormány a januárban induló lakossági napelemes pályázatnál a maximális rendszerméretet, azaz 4 kW-os helyett akár 5 kW-os rendszert és 8 kWh-s tároló helyett akár 10 kWh-s tárolót is engednek telepíteni...
Megemeli a kormány a januárban induló lakossági napelemes pályázatnál a maximális rendszerméretet, azaz 4 kW-os helyett akár 5 kW-os rendszert és 8 kWh-s tároló helyett akár 10 kWh-s tárolót is engednek telepíteni - jelentette be a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség pénteki konferenciáján tartott beszédében Horváth Viktor, az Energiaügyi Minisztérium energiaátmenetért felelős helyettes államtitkára.
A legnagyobb hazai napelemes szakmai érdekképviseleti szervezet konferenciáján az Energiaügyi Minisztérium energiaátmenetért felelős helyettes államtitkára úgy fogalmazott: meghallották a minisztériumban a szakma üzeneteit, amelyek alapján változások lesznek a lakossági Napenergia Plusz Program paramétereiben (lásd alább).
Horváth Viktor előadásában a naperőművekkel és az energiatárolással kapcsolatos kormányzati tervekről többek között az alábbiakat emelte ki:
• A kormány hálózatfejlesztésre legalább 6-700 milliárd forintot tervez költeni 2029-ig bezárólag.
• Emlékeztetett, hogy január 1-től feloldják a visszatáplálási tilalmat és visszaengedik az ország területének 94 százalékán a lakossági napelem telepítéseket, ez a háztartásoknak nagyjából a 86 százalékát fedi le - ismertette most a helyettes államtitkár.
• A legfontosabb friss bejelentés: a kormány által október elején, a Portfolio konferenciáján bejelentett 75 milliárd forintos keretösszegű lakossági Napenergia Plusz Program paramétereiben változás lesz az eredetileg tervezetthez képest. Az eddigi korlátok értelmében a támogatási rendszerben maximum 4kW háztartási napelem mellé legfeljebb 8kWh-ás tárolóegység telepítése szerepelt, ezt azonban kibővítik: a kormány bejelentése szerint
LEGFELJEBB 5 KW-OS KAPACITÁSÚ HÁZTARTÁSI NAPELEM MELLÉ LEGFELJEBB 10KWH-ÁS TÁROLÓEGYSÉG TELEPÍTÉSÉRE LEHET IGÉNYBE VENNI A TÁMOGATÁST.
• A beruházási költség kétharmadát fedezi a program a háztartások számára, a megtérülési idő pedig körülbelül tíz év lesz - ismertettte az államtitkár.
További hírek

Jedlik Ányos Energetikai Programot indít az Energiaügyi Minisztérium
Lantos Csaba energiaügyi miniszter 2025. márciusában bejelentette a Jedlik Ányos Energetikai Programot, amelyen belül összesen 440 milliárd forint keretösszegben, 10 területet érintő pályázatot tervez kiírni vállalati fejlesztésekre...

Megfizethető Energiáról szóló Akcióterv – Európai Bizottság közleménye
2025. február 26-án az Európai Bizottság bejelentette a Megfizethető Energiáról szóló Akciótervét, amely nyolc fő intézkedési terület mentén csökkentené az energiaköltségeket, gyorsítaná a megújulók terjedését, és erősítené az ellátásbiztonságot.

„A megújulóenergia-termelés jövőjéről szélesebb perspektívában gondolkodjunk”
A Magyar Megújuló Energia Szövetség (MMESZ), melynek elnökhelyettese Fehér Róbert, a 8G Energy Zrt. vezérigazgatója, legutóbbi közleménye, valamint a szervezet honlapján elérhető célkitűzések szerint fontos...

Módosította a kormány a KÁT rendszerek árazását
Felfüggesztésre került a Kötelező Átvételi Rendszer (KÁT) inflációkövető árazása, mely a 2025.01.31-én éjjel megjelent kormányrendeletben (7/2025. (I. 31.)), valamint az Energiaügyi Minisztérium közleményében került megfogalmazásra.

Újabb áramfogyasztási rekord Magyarországon
Korábban beszámoltunk már arról, hogy Magyarországon sorra dőlnek meg az áramfogyasztási rekordok, legutóbb 2024 novemberében írtunk a témáról