Átlépte a bűvös határt a háztartási napelemek száma Magyarországon
Már negyedmilliónál több háztartási méretű napelemes rendszer működik Magyarországon – hívta fel a figyelmet a friss MAVIR-adatok alapján csütörtöki Facebook-posztjában az Energiaügyi Minisztérium.
A tárca emlékeztet rá, hogy a háztartási méretű kierőművek (hmke, 50 kWnál kisebb rendszerek) 250 ezer darab fölé növekvő száma mögött nagyon gyors növekedés húzódik meg:
Csak idén többet telepítettek belőlük, mint amennyit 2020-ig összesen. Az évtized elejéhez képest négyszer több napelemes rendszer üzemel a hazai háztetőkön. A bővülés különösen ahhoz képest látványos, hogy a korábbi várakozás 2030-ra valószínűsítette a 200 ezres szint elérését.
A MAVIR december elsejei állapotot tükröző adatösszesítése szerint az ipari naperőműparkokkal együtt már az 5600 megawattot közelíti a hazai fotovoltaikus beépített teljesítmény. Ez azt jelenti, hogy már a tavaly is rekord volumenben bővülő beépített kapacitás idén még nagyobb rekordot dönt, hiszen „a tizenegy hónap alatt tapasztalt növekedés már több mint másfélszerese a múlt évinek”.
A poszt emlékeztet rá, hogy a januárban induló Napenergia Plusz Program további napelem telepítésekhez járul hozzá, illetve azokhoz majd tárolót is kötelező telepíteni. Amint a pályázati kiírás alapján megírtuk: 15 ezer támogatási projekt születhet a programban, amely legfeljebb 5 millió forintos támogatást kínál.
További hírek
ESG-törvény részletszabályai
Az ESG-törvény részletszabályairól tartott előadást Molnár Csaba Gábor, a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságának ESG vezetője a „Sustainable World 2024” nevű Portfolio konferencia délelőtti előadásai során.
Módosul az EU Tetőtéri Napelem Szabvány
Korábban már beszámoltunk róla, hogy fontos változásokat tervez bevezetni az Európai Bizottság a tetőtéri napelemek terén...
AGRIPV napelemek fontossága
A „2007. évi CXXIX. törvény a termőföld védelméről” szerint a termőföldeket más célú hasznosításra, azaz olyan igénybevételre, mellyel a termőföld a továbbiakban....
Párizs 2024 fenntarthatósági szempontból
Vállalatunk kiemelt figyelmet fordít a fenntarthatóságra, ennek jegyében többek között az energiahatékonyság növelésére, a megújuló energiaforrások minél szélesebb körű felhasználására.
Fordulópont a villamos energiában
2025-ben jöhet a fordulópont a villamos energiában: átveszi a megújuló energia a hatalmat a szén felett. Az elmúlt két évtized legmagasabb növekedése várható 2024-ben és 2025-ben a globális villamosenergia-keresletben.