Bejelentette a minisztérium az új szélerőművek építési szabályait
A kormány a zöldenergia fokozott hasznosítása érdekében jelentősen enyhíti a szélkerekek telepítésének jogszabályi feltételrendszerét - közölte az EM.
A kormány a zöldenergia fokozott hasznosítása érdekében jelentősen enyhíti a szélkerekek telepítésének jogszabályi feltételrendszerét - közölte az EM. Az előírt védőtávolság a társadalmi egyeztetésre induló javaslat szerint az európai gyakorlathoz igazodva 700 méterre csökken. A helyi önkormányzat építési szabályzatában azonosíthatja be a szélerőművek létesítésére szánt területet, ezzel mentesítve a beruházót az általános építménymagassági korlát alkalmazása alól. A kormány elvárásának megfelelően a tervezett rendelkezések megfelelő garanciákat rögzítenek a települési, környezet-, termőföld- és tájképvédelmi szempontok érvényesítéséhez is.
A változtatások az Országgyűlés által már elfogadott törvényi keretekhez igazodva újítják meg a rendeleti szintű részletszabályokat. A javasolt módosítás értelmében szélerőművet és szélerőmű parkot a beépítésre szánt területen és annak határától számított 700 méteres védőzónán belül nem lehet elhelyezni. Kivételt képeznek a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházás megvalósítására szolgáló ipari területek. A védőzónán kívül sem létesíthető szélkerék a kiváló termőhelyi adottságú szántók, a tájképvédelmi vagy a világörökségi és világörökségi várományos területek, az országos ökológiai hálózat övezetében - áll a közleményben.
A települési önkormányzat a helyi építésügyi szabályzatában a szélerőművek telepítésére szánt területet jelölhet ki, amelyen az általános építménymagassági korlátot nem kell alkalmazni. A szabályzatok tervezeteit a kormányhivatalok és az állami főépítészek is véleményezik. A helyi építési szabályzat elfogadása után az 5-49 MW kapacitású szélerőmű telepítésére szánt területet a vármegyei területrendezési tervben megújuló energia telepítésére szánt övezetként szükséges átsorolni. Az ennél nagyobb kapacitású szélerőmű esetében a módosítást az országos területrendezési tervben kell átvezetni. A beruházó a területrendezési terv módosítását kezdeményezheti, vagy a fővárosi és vármegyei kormányhivatalnál területrendezési hatósági eljárást indítványozhat. A szélerőmű az ezt követő szakági engedélyeztetési eljárások eredményes lezárása esetén épülhet meg.
AZ ELŐKÉSZÜLETBEN LÉVŐ JOGSZABÁLY-MÓDOSÍTÁS MEGSZÜNTETI A FENNÁLLÓ PÁLYÁZTATÁSI KÖVETELMÉNYT, HATÁLYON KÍVÜL HELYEZI A SZÉLERŐMŰVEKRE KIADHATÓ HATÓSÁGI ENGEDÉLYEK SZÁMÁRA ÉS AZ ENGEDÉLYEZHETŐ ÖSSZES TELJESÍTMÉNYRE VONATKOZÓ KORLÁTOZÁSOKAT.
A kormány felhatalmazást kaphat könnyített térségek kijelölésére olyan területeken, ahol a szél energiaintenzitása 150 méteres magasságban meghaladja a négyzetméterenkénti 500 wattot. A könnyített térség gyorsított engedélyezést jelenthet: a környezetvédelmi és építési engedélyezési eljárásban az eljáró hatóság ügyintézési határideje legfeljebb 50 nap.
A felülvizsgálat alatt álló Nemzeti Energia- és Klímaterv a jelenleg mintegy 330 megawattnyi szélenergia kapacitás megháromszorozásával számol 2030-ra.
További hírek
Meghökkentő áramárak Magyarországon
A kedvezőtlen időjárás, a hűvös hőmérséklet okozta megnövekedett áramkereslet és a korlátozott áramkínálat miatt ismét rekord magasra növekedett Európa szerte, de legfőképp Magyarországon az áramár.
Szigorodhat az EKR törvény
Szigorodhat a 2015. évi LVII. törvény az energiahatékonyságról egy társadalmi egyeztetésre kiadott törvénytervezet alapján.
ÜHG kibocsátás csökkenés az EU-ban
2023-ban 8,3%-os üvegházhatású gázkibocsátás csökkenést teljesített az Európai Unió, melyet a 2024.10.30-án kiadott EU klímajelentésben tettek közzé.
Nincs alternatívája a megújuló energiára való átállásának
A 8G ENERGY stratégiai vezérigazgató-helyettese, Tótth András adott interjút a CONCORDE MB PARTNERS által kiadott Cégérték 2024. őszi számában.
Felülvizsgált Nemzeti Energia- és Klímaterv
Az Energiaügyi Minisztérium 2024 októberi közleménye szerint benyújtásra került Magyarország felülvizsgált Nemzeti Energia- és Klímaterve (NEKT), melyet 2030-ig szeretne teljesíteni Magyarország Kormánya.