Újabb rekord a hazai háztartási méretű napelemes rendszerek telepítésében

Az idei első negyedévben rekord gyorsasággal bővült a háztartási méretű napelemes rendszerek száma

2023 első három hónapjában közel annyival nőtt a fotovoltaikus erőművek beépített teljesítőképessége, mint a tavalyi rekordévben fél év alatt.

Rekordgyorsasággal bővült a magyarországi naperőmű-kapacitás az idei január-március közötti időszakban. Ez köszönhető egyrészt annak is, hogy a háztartási méretű napelemes rendszerek telepítése óriástempóban halad, de annak is, hogy a hazai napelemparkok is folyamatosan bővülnek.
Az első három hónapban közel annyival nőtt a fotovoltaikus erőművek beépített teljesítőképessége, mint a tavalyi rekordévben fél év alatt.

Lássuk a konkrét számokat:
A háztartási méretű (HMKE) napelemes rendszerek teljesítőképessége az első negyedév végére meghaladta az 1702 MW-ot, ami azt jelenti, hogy 171 MW-tal bővült a tavaly év végi adathoz képest.

Az eddigi rekordot 2021 második negyedévében érte el a piac 167 MW-os bővüléssel.

Március végén, az adatok alapján 193 248 darab háztartási napelemes rendszer működött Magyarországon, miután egy hónap alatt 7568-cal, az első negyedév során pedig 23 861-gyel emelkedett a tavaly év végi adatokhoz képest.

A háztartási naperőművek állományának rekordgyorsaságú növekedése köszönhető egyrészt a rezsicsökkentés csökkentéséről szóló 2022 júliusi bejelentésnek és az október 31. után létesítendő HMKE-kre vonatkozó hálózati betáplálási stop kihirdetését követően benyújtott igények realizálásának is. Ennek köszönhetően a telepítő cégek 2023 nyár végéig folyamatosan rendelkeznek megbízásokkal, így eddig biztosítottnak látszik a kapacitás folyamatos bővülése is.

Mire számíthatunk a jövőben?
Az elkövetkezendő időszakot nézve, valószínűleg még bőven van beruházás folyamatban, köszönhetően annak, hogy tavaly nagyjából 1000 MW-nyi új HMKE-igényt nyújtottak be a háztartások, vállalkozások és intézmények.

Amennyiben sikerül ezt a tempót hosszabb távon is tartani, biztosan megdől az eddigi 407 MW-s éves 2022-es rekord. Azonban nem kizárt, hogy nyár vége felé behúzza a féket a piac, mivel 2022 novemberétől töredékére csökkent a benyújtott igények száma, a kormány pedig legjobb esetben is csak ősszel dönt a betáplálási stop fokozatos feloldásáról.

A nagyobb, 50 kW feletti naperőművek esetében még gyorsabb a kapacitásbővülés, ami nem meglepő, hiszen 2018 óta folyamatosan nagyobb növekedést tudott felmutatni, mint a HMKE-k. A Mavir adatai alapján az elmúlt hónapban több mint 249 MW-tal nőtt az ipari méretű napelemparkok beépített teljesítőképessége, ami majdnem kétszerese az eddigi rekordot tartó 2022 novemberében mért 128 MW-os gyarapodásnak.

Az idei első negyedévben mért 344 MW-s kapacitás-bővülés a nagy erőművek esetében szintén megdöntötte a 2022. negyedik negyedéves rekordot, ami 313 MW volt.   

Ennek fényében, április elsején az összesen 3071 darab magyarországi napelempark beépített teljesítőképessége 2869 MW volt.

Az 50 kW és az a feletti naperőművek piacán 2022-ben volt a legnagyobb a kapacitásbővülés 696 MW-os növekedéssel. Az alapján, hogy 2023 első negyedévében ennek máris megközelítőleg a felét sikerült teljesíteni, valamint, hogy még itt is több ezer MW-nyi, a hálózati csatlakozási stopot megelőzően befogadott igény nyomán valósulhatnak meg beruházások, ebben a szegmensben is folytatódhat a rekord sebességű növekedés.

A kereskedelmi célú naperőművekre vonatkozóan 2022. május 2-án kihirdetett, valójában 2021 óta tartó hálózati csatlakozási stopot először 2023. április 30-án oldhatják fel. Eddig kell ugyanis az elosztó cégeknek közzé tenniük a nagyfeszültségű és a nagy/középfeszültségű transzformátorállomásokhoz rendelt aktuális szabad csatlakozási kapacitásról, valamint a csatlakozás műszaki és várható gazdasági feltételeiről szóló következő részletes tájékoztatót, illetve az átvitelirendszer-irányító eddig ismerteti a rendszerbe befogadható új időjárásfüggő erőművi kapacitás nagyságát. A csatlakozási stop hatályba lépése óta egyedi eljárásban benyújtott csatlakozási igények ügyében június 30-ig jöhet előrelépés, mivel a hálózati cégeknek eddig kell kiadniuk a fejlesztőknek a beruházások hálózati csatlakozásához elengedhetetlen dokumentumokat.

Jó ütemben növekednek a számok
Annak ellenére tehát, hogy az új csatlakozások - hálózati, illetve rendszerszintű problémákra hivatkozva bevezetett - átmeneti tiltása miatt jó ideje lényegében szünetelnek az új beruházások a HMKE-k és a napelemparkok esetében is, a korábban beadott igények még biztosítják a lendületet a kapacitásbővüléshez. Ennek köszönhetően 2023 első negyedévében 516 MW-tal megközelítőleg 4572 MW-ra nőtt a hazai fotovoltaikus erőművek összesített beépített teljesítőképessége, tehát mindössze három hónap alatt sikerült teljesíteni a tavalyi 1102 MW-os bővülést hozó rekordév növekedésének csaknem felét.

Amennyiben ez a bővülés a következő hónapokban is tud folytatódni, akkor 2023 év végére a hazai naperőmű-kapacitás meghaladná a 6000 MW-ot, ami megközelítené az aktuális Nemzeti Energiastratégiában 2030-ra kijelölt 6500 MW-os célt.

A beépített teljesítőképesség növekedése a napenergia-termelési csúcsok folyamatos emelkedését is maga után vonja. Pontos adatok csak a napelemparkokra állnak rendelkezésre, melyek eddigi legnagyobb termelésüket 2023. március 18-án érték el, amikor dél körül rövid időre 2372,1 MW-ra emelkedett a termelésük. Ezt a HMKE-k több 100 MW-tal toldhatták meg, így az adott időszakban az összesített hazai fotovoltaikus termelés óvatos becsléssel is 3000 MW körül alakulhatott, vagyis korlátozott ideig a teljes áramigény megközelíthetőleg kétharmadát már a kisebb-nagyobb naperőművek termelése fedezhette.

Forrás: Portfolio

 

2023.04.25

További hírek

Jedlik Ányos Energetikai Programot indít az Energiaügyi Minisztérium
2025.03.21

Jedlik Ányos Energetikai Programot indít az Energiaügyi Minisztérium

Lantos Csaba energiaügyi miniszter 2025. márciusában bejelentette a Jedlik Ányos Energetikai Programot, amelyen belül összesen 440 milliárd forint keretösszegben, 10 területet érintő pályázatot tervez kiírni vállalati fejlesztésekre...

Megfizethető Energiáról szóló Akcióterv – Európai Bizottság közleménye
2025.03.07

Megfizethető Energiáról szóló Akcióterv – Európai Bizottság közleménye

2025. február 26-án az Európai Bizottság bejelentette a Megfizethető Energiáról szóló Akciótervét, amely nyolc fő intézkedési terület mentén csökkentené az energiaköltségeket, gyorsítaná a megújulók terjedését, és erősítené az ellátásbiztonságot.

„A megújulóenergia-termelés jövőjéről szélesebb perspektívában gondolkodjunk”
2025.02.21

„A megújulóenergia-termelés jövőjéről szélesebb perspektívában gondolkodjunk”

A Magyar Megújuló Energia Szövetség (MMESZ), melynek elnökhelyettese Fehér Róbert, a 8G Energy Zrt. vezérigazgatója, legutóbbi közleménye, valamint a szervezet honlapján elérhető célkitűzések szerint fontos...

Módosította a kormány a KÁT rendszerek árazását
2025.02.07

Módosította a kormány a KÁT rendszerek árazását

Felfüggesztésre került a Kötelező Átvételi Rendszer (KÁT) inflációkövető árazása, mely a 2025.01.31-én éjjel megjelent kormányrendeletben (7/2025. (I. 31.)), valamint az Energiaügyi Minisztérium közleményében került megfogalmazásra.

Újabb áramfogyasztási rekord Magyarországon
2025.01.31

Újabb áramfogyasztási rekord Magyarországon

Korábban beszámoltunk már arról, hogy Magyarországon sorra dőlnek meg az áramfogyasztási rekordok, legutóbb 2024 novemberében írtunk a témáról

Kérjen ingyenes ajánlatot!
Ajánlatkérés