Helyben termelő és hibrid erőművek

A helyben, elsősorban saját célra termelő naperőművek megawattóránként akár 60 eurós árelőnyt is képesek biztosítani a piaci áramvásárláshoz képest: vagyis a felhasználók így jókora költségmegtakarítást érhetnek el a hálózati beszerzéshez viszonyítva.

A helyben, elsősorban saját célra termelő naperőművek megawattóránként akár 60 eurós árelőnyt is képesek biztosítani a piaci áramvásárláshoz képest: vagyis a felhasználók így jókora költségmegtakarítást érhetnek el a hálózati beszerzéshez viszonyítva. További előnyei is vannak az ilyen, valamint a nap- és szélerőműveket, illetve energiatárolót kombináló hibrid rendszereknek - hívta fel rá a figyelmet Fehér Róbert, a 8G Energy vezérigazgatója a Portfolio Energy Investment Forumon tartott előadásában. Jelen cikkünkben a konferencián elhangzott előadását mutatjuk be írott formában.

Az európai uniós nagykereskedelmi villamosenergia-piacokról elmondható, hogy jelenleg az árakat tekintve a normalizálódás stádiumában vannak. Az 55-80 euró/MWh árszint még magasabb, mint az árrobbanás előtti 40-50 eurós szint; a következő időszakban, 2025-től azonban az árak visszakonvergálhatnak erre a szintre, és hosszú távon a 40-60 eurós sávban alakulhatnak.

Az elmúlt időszak adatai alapján az őszi-téli félévben a magyar áramtőzsdén a napi (0-24h) átlagárak (84,5 EUR/MWh) megközelítőleg megegyeznek a napenergia-termelési órák (8-16h) időszakának átlagárával (83,6 EUR/MWh), addig a nyári félévben jelentős különbség látszik a két ár között (97,9 EUR/MWh és 47,4 EUR/MWh). A fenti jelenség a szereplők széles körét érinti, így többek között az ipari fogyasztókat, azokat az erőmű-tulajdonosokat, akiknek piacra termelő erőműveik vannak, és a KÁT-os naperőműveket is.
A naperőművek között ugyanakkor egyre nagyobb a saját célra termelő erőművek (SCTE-k) súlya, ezek részaránya a 7 GW-ot meghaladó beépített teljesítőképességű hazai fotovoltaikus kapacitásban már 9%-os. A saját célra termelő on-site napenergia-termelés 60 EUR/MWh árelőnnyel jár a piaci áramvásárláshoz képest, vagyis ennyit spórolhat meg a felhasználó egy helyben termelő energiarendszer esetén egy hálózatos beszerzéshez képest Ez annak köszönhető, hogy az energiaárra egyéb változó, a felhasználó által megfizetendő költségek is rakódnak külső villamosenergia-beszerzés esetén. A komponensek változásai pedig várhatóan jelentősen meg fogják határozni a nap- és különböző egyéb termelési forrásoknak a struktúráját a jövőben.


Ilyen többlet tétel a kereskedelmi margin és a fix adók; utóbbiak, illetve az adókulcsok ugyan várhatóan nem emelkednek, de az EKR fizetési kötelezettség is megjelenhet e körben. A nem lakossági áramfogyasztóknak a KÁT-kasszához is jelentős mértékben hozzá kell járulniuk a villamosenergia-költségeik részeként. Ez okozza ma az egyik legnagyobb problémát egy ipari energiafogyasztó számára: 2024 áprilisában ez az érték elérte a 27 EUR/MWh értéket, éves időtávon is átlagosan 15 EUR/MWh-t. A változó rendszerhasználati díjak esetében 2024-től átlagosan 20% csökkenés figyelhető meg, de még így is a legmagasabbak között van Európában.

A hibrid projektek konzervatív számítások alapján  is 5-8 év alatt megtérülnek. A helyben termelő (on-site) napenergia-termelés külső (hálózati eredetű) villamosenergia-beszerzéssel szembeni 60 euró/megawattórás árelőnye felett pedig további árelőny érhető el, ha a beruházás költsége a működési időszakra vetítve a vásárolt energia ára alatt alakul.

A költségeken túl vannak további előnyei is a saját célra termelő erőműveknek. Ilyen az energiaellátás diverzifikációja, az ez által elérhető részleges energiafüggetlenség, illetve az ellátásbiztonság növelése a helyi termelésnek köszönhetően. Bár az így termelhető energia az energiaigénynek csak 20-25%-át fedezi , kockázatkezelési szempontból azonban ez  rendkívül fontos. A pozitívumok között az ESG-szempontokat is meg kell említeni (dekarbonizációs tervbe illeszkedő beruházások, karbonlábnyom csökkentése, beszállítói értékelés, társadalmi és üzleti megítélés). Egyes ipari fogyasztókkal (beszállítókkal), szemben már alapvető elvárás Nyugat-Európában, hogy fenntartható infrastruktúrájuk legyen (beleértve a megújuló energiatermelést is).

Mivel a nap- és szélenergia termelési portfóliója jól együttműködik egy diverzifikált portfólióban, a naperőművi termelési görbéhez egy szélerőművi termelési görbe természetes kiegyenlítést tud adni. Bár 100%-os szigetüzemű megoldások gazdaságosan nem megvalósíthatóak, de a kihasználtsági arányok és a modellezések alapján a nap- és szélerőművek, illetve energiatárolók együttes alkalmazásával akár 70%-os önellátás elérhető, akár még visszwattos üzemmódban is.

A nap- és szélerőműveket, illetve energiatárolót kombináló hibridizáció arra is megoldást nyújthat, hogy a jelenlegi hálózati csatlakozási pontok kihasználtságát javítsák.  Ez azt jelenti, hogy egy bizonyos csatlakozási pont (gyár, ipari park, KÁT-os, METÁR-os naperőmű, stb) mögé nem csak egy megújuló erőművet teszünk be, amely csak a kapacitás 25%-át foglalja le átlagosan, hanem többet is, megközelítve akár a 60-70%-át is. Ezzel is segítve a rendszer kihasználtságát, ugyanakkor sokkal nagyobb a természetes hedginget eredményez, amivel az árak is stabilizálhatóak, és energiatermelés is könnyebben optimalizálhatóvá válik.


Magyarország egyik legjelentősebb kiaknázatlan energetikai potenciálja az ipari parkokban rejlik, ahol a magyar ipari termelés és az energiafogyasztás nagy része is zajlik. Itt ki lehet alakítani olyan energiaközösségeket, amelyben a fel nem használt energiát át tudják adni más fogyasztónak. Az ipari energiaközösségek segítségével, illetve a lokális megújuló energiatermelési potenciál kihasználásával magasfokú önellátás és hatékony energiaelosztás érhető el. Emellett javítható a hálózatok kihasználtsága is. A villamos energiához hasonlóan a hőenergia tekintetében is számos együttműködési és optimalizációs lehetőségre van mód az energiaközösségekben az energiatermelés és az energiafogyasztás tekintetében.

Ha Ön, vagy vállalata szeretne ilyen jellegű tanácsadást, vagy felmérné a megújuló energiaforrás alkalmazási lehetőségét, esetleg kíváncsi a potenciális energetikai fejlesztésekre, akkor keressen minket bizalommal a b2b@8genergy.hu e-mail címen, szakértő kollégáink állnak szíves rendelkezésére!

forrás:
Fehér Róbert – 8G ENERGY – Portfolio konferencia előadás – 2024.10.10.
https://www.portfolio.hu/gazdasag/20241011/a-helyben-termelo-es-a-hibrid-eromuvek-jelenthetik-a-napenergia-jovojet-magyarorszagon-715997

2024.10.15

További hírek

Jedlik Ányos Energetikai Programot indít az Energiaügyi Minisztérium
2025.03.21

Jedlik Ányos Energetikai Programot indít az Energiaügyi Minisztérium

Lantos Csaba energiaügyi miniszter 2025. márciusában bejelentette a Jedlik Ányos Energetikai Programot, amelyen belül összesen 440 milliárd forint keretösszegben, 10 területet érintő pályázatot tervez kiírni vállalati fejlesztésekre...

Megfizethető Energiáról szóló Akcióterv – Európai Bizottság közleménye
2025.03.07

Megfizethető Energiáról szóló Akcióterv – Európai Bizottság közleménye

2025. február 26-án az Európai Bizottság bejelentette a Megfizethető Energiáról szóló Akciótervét, amely nyolc fő intézkedési terület mentén csökkentené az energiaköltségeket, gyorsítaná a megújulók terjedését, és erősítené az ellátásbiztonságot.

„A megújulóenergia-termelés jövőjéről szélesebb perspektívában gondolkodjunk”
2025.02.21

„A megújulóenergia-termelés jövőjéről szélesebb perspektívában gondolkodjunk”

A Magyar Megújuló Energia Szövetség (MMESZ), melynek elnökhelyettese Fehér Róbert, a 8G Energy Zrt. vezérigazgatója, legutóbbi közleménye, valamint a szervezet honlapján elérhető célkitűzések szerint fontos...

Módosította a kormány a KÁT rendszerek árazását
2025.02.07

Módosította a kormány a KÁT rendszerek árazását

Felfüggesztésre került a Kötelező Átvételi Rendszer (KÁT) inflációkövető árazása, mely a 2025.01.31-én éjjel megjelent kormányrendeletben (7/2025. (I. 31.)), valamint az Energiaügyi Minisztérium közleményében került megfogalmazásra.

Újabb áramfogyasztási rekord Magyarországon
2025.01.31

Újabb áramfogyasztási rekord Magyarországon

Korábban beszámoltunk már arról, hogy Magyarországon sorra dőlnek meg az áramfogyasztási rekordok, legutóbb 2024 novemberében írtunk a témáról

Kérjen ingyenes ajánlatot!
Ajánlatkérés