Módosította a kormány a KÁT rendszerek árazását

Felfüggesztésre került a Kötelező Átvételi Rendszer (KÁT) inflációkövető árazása, mely a 2025.01.31-én éjjel megjelent kormányrendeletben (7/2025. (I. 31.)), valamint az Energiaügyi Minisztérium közleményében került megfogalmazásra.

Felfüggesztésre került a Kötelező Átvételi Rendszer (KÁT) inflációkövető árazása, mely a 2025.01.31-én éjjel megjelent kormányrendeletben (7/2025. (I. 31.)), valamint az Energiaügyi Minisztérium közleményében került megfogalmazásra. Ez összesen 3100 MW-nyi ipari méretű naperőmű tulajdonosa számára komoly, a bevételnövelés lehetőségét mérséklő fejlemény, miközben az ipari energiafogyasztók bizonyára fellélegeznek. A minisztérium szerint a módosítás nem veszélyezteti a naperőművek megtérülését, a termelők pedig több lehetőség közül választhatnak, például csatlakozhatnak a MAVIR szabályozási piacához vagy hosszú távú zöldáram-megállapodásokat köthetnek.

A döntés hátterében az áll, hogy a napenergia-termelés gyors növekedése miatt egyre gyakoribbak a negatív áramárak, amelyek az ipari vállalatokra háruló többletköltségeket növelték. A lépés célja az ipari rezsiköltségek mérséklése és a magyar gazdaság versenyképességének javítása, miközben a kormány továbbra is ösztönzi a megújuló energiaforrások piaci integrációját. Magyarország Európa élvonalába tartozik az ipari méretű zöldenergia-beruházások terén. Azonban a KÁT rendszer fenntartási költségei az utóbbi időben növekedtek, részben a napsütéses órákban kialakuló túlkínálat és a negatív áramárak miatt, ennek következtében a támogatott átvételi díjak esetében felfüggesztik az inflációkövető árazást.

A rendelet első pontja előírja, hogy a „megújuló energiatermelők támogatási rendszereit a megváltozott piaci körülményekhez szükségszerű igazítani. Ennek részeként a szabadpiacra önként kilépő kötelező átvételre jogosult termelők továbbra is élvezhetik az adómentességet, a kiszámíthatóbb, tervezhetőbb finanszírozás céljából a kötelező átvételi árat a megelőző évi infláció mértékére figyelemmel, a megelőző év kötelező átvételi ára alapján vagy a megelőző év kötelező átvételi ára alapján éves indexálással állapítják meg”. Második pontjában viszont úgy fogalmaz, hogy „a kötelező átvételi támogatási rendszer kiszámíthatóbb és tervezhetőbb finanszírozása céljából a kötelező átvételi ár mértéke a megelőző év inflációjának mértékére tekintettel kerül meghatározásra”.

A rendelet további pontjaiban az alábbiak kerültek még leírásra:

  • "A megújuló energiaforrásból termelt villamos energia kötelező átvételi és prémium típusú támogatásáról szóló rendelet szerinti prémium típusú támogatás szabályai szerinti elszámolásra váltó KÁT termelőre vonatkozó kötelező átvételi árak kivételével a KÁT rendelet 5. számú melléklete szerinti indexálás nem alkalmazandó 2025. január 1-jétől a veszélyhelyzet végéig, de legfeljebb a 2029. év végéig, hanem a kötelező átvételi árak a tárgyévet megelőző évre megállapított szinten maradnak."
  • "Ha a Központi Statisztikai Hivatal által a tárgyévet megelőzően utoljára közzétett, a megelőző év azonos időszakához viszonyított aktuális (utolsó) éves fogyasztói árindex értéke az 1,06-ot eléri, akkor a tárgyévre a (2., előző – a szerk.) bekezdés nem alkalmazandó."
  • "A KÁT rendelet 3. § (4) bekezdése szerinti közzététel során a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (a továbbiakban: Hivatal) a (2)–(3) bekezdést is figyelembe vevő számítást végzi el."
  • "A Hivatal a honlapján 2025. január 31. napjáig közzéteszi a 2025. évre vonatkozóan a KÁT rendelet 3. § (4) bekezdése szerinti alkalmazandó kötelező átvételi árakat és azok időben egyenletes termelés feltételezésével számított átlagát."

A kiadott 7/2025. (I. 31.) kormányrendeletben megfogalmazott módosításokból tehát arra következtethetünk, hogy a kötelező átvételi árak infláció szerinti indexálása 2025-től megszűnt a KÁT-rendszerben a veszélyhelyzet végéig, illetve legkésőbb 2029 végéig, és csak akkor éledne újra az indexálás, ha 6%-nál nagyobb éves átlagos infláció alakulna ki újra Magyarországon. A KÁT-termelők számára megnyílik a lehetőség, hogy a MAVIR szabályozási piacára belépve új többletbevételhez jussanak, vagy kilépve a piacra, hosszú távú zöldáram kereskedési megállapodásokat (PPA-szerződéseket) kössenek.

Amennyiben érdeklődne PPA konstrukció felől, esetleg kíváncsi lenne milyen energetikai fejlesztések lennének megvalósíthatóak cégénél, akkor keressen minket bizalommal a b2b@8genergy.hu e-mail címen, szakértő kollégáink állnak szíves rendelkezésére!

forrás:

2025.02.07

További hírek

Jedlik Ányos Energetikai Programot indít az Energiaügyi Minisztérium
2025.03.21

Jedlik Ányos Energetikai Programot indít az Energiaügyi Minisztérium

Lantos Csaba energiaügyi miniszter 2025. márciusában bejelentette a Jedlik Ányos Energetikai Programot, amelyen belül összesen 440 milliárd forint keretösszegben, 10 területet érintő pályázatot tervez kiírni vállalati fejlesztésekre...

Megfizethető Energiáról szóló Akcióterv – Európai Bizottság közleménye
2025.03.07

Megfizethető Energiáról szóló Akcióterv – Európai Bizottság közleménye

2025. február 26-án az Európai Bizottság bejelentette a Megfizethető Energiáról szóló Akciótervét, amely nyolc fő intézkedési terület mentén csökkentené az energiaköltségeket, gyorsítaná a megújulók terjedését, és erősítené az ellátásbiztonságot.

„A megújulóenergia-termelés jövőjéről szélesebb perspektívában gondolkodjunk”
2025.02.21

„A megújulóenergia-termelés jövőjéről szélesebb perspektívában gondolkodjunk”

A Magyar Megújuló Energia Szövetség (MMESZ), melynek elnökhelyettese Fehér Róbert, a 8G Energy Zrt. vezérigazgatója, legutóbbi közleménye, valamint a szervezet honlapján elérhető célkitűzések szerint fontos...

Újabb áramfogyasztási rekord Magyarországon
2025.01.31

Újabb áramfogyasztási rekord Magyarországon

Korábban beszámoltunk már arról, hogy Magyarországon sorra dőlnek meg az áramfogyasztási rekordok, legutóbb 2024 novemberében írtunk a témáról

Fenntartható megoldások a jövő mezőgazdaságában – AGRÁRSZEKTOR KONFERENCIA
2024.12.13

Fenntartható megoldások a jövő mezőgazdaságában – AGRÁRSZEKTOR KONFERENCIA

A Portfolio Csoport év végi Agrárszektor Konferenciája ma már az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény a hazai agrárgazdaságban.

Kérjen ingyenes ajánlatot!
Ajánlatkérés